Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po - Pa, 8 - 17 hod.)

 
 

 

 

a další.

 

 

 

 

  1. Úvod
  2. Hagstrom
Hagstrom

o firmě Hagstrom :

Znovuzrození Legendy.

Albin Hagstrom se narodil v roce 1905 v Orsa, Dalarna. Ve věku 10 let si koupil svou první harmoniku a to byl začátek jeho zájmu o hudební nástroje, který rostl v následujících letech. Tento zájem se vyvinul v  pochopení konstrukce, výroby a marketingu akordeonů. V roce 1921 si půjčil 5000 německých marek a koupil 2 akordeony z Německa. V roce 1923 dovezl 25 akordeonů od dodavatele v Německu a prodával je inzercí v novinách. Na 19. ledna 1925 byl Albin Hagstrom registrována jako společnost. V roce 1928 jako první přidružená společnost otevřela v Oslu, Norsko A / SA na Hagstrom. Společnost se stala distribuční centrum pro norský trh. V této době Hagstrom otevřela několik maloobchodních prodejen po celém Švédsku. 1932 byl památný rok v historii firmy. Továrna akordeon Älvdalen byla postavena a byly vyrobeny první 45 Hagstrom harmoniky. Model byl jmenován "Excellent". Sesterská společnost / SA Hagstrom byla založena v roce 1934 v Kodani, Dánsko jako distribuční a výrobní centrum pro dánský trh. V roce 1938 zavedení O / Y Hagstrom AB v Helsinkách, Finsko byl založen. Začalo to jako distribuční centrum, ale brzy se rozšířila do výrobní jednotky. V roce 1939 pobočka otevřena v USA  Protože poptávka vzrostla bylo nutné otevřít další výrobní závody v Orsa, Våhmus, Falun, Kodaň, akustické kytary byly vyrobeny v Oslu stejně jako harmonika továrny "Accordia" ve městě Solna, Stockholm. V průběhu téhož roku zasáhla Hagstrom smutná událost kdy umírá  firemní zakladatel Albin Hagstrom v mladém věku 46 let. Během 1950's Hagstrom Musik byl největší obchodní řetězce  rozšířen o , pobočky a obchody po celé Skandinávii. V 1950's přišel dolů propad na trhu akordeonů.Albin Hagströmův syn, Karl Erik Hagstrom převzal obchod v roce 1961. Karl Erik pracoval v USA už  pár let a  získal zkušenosti jak dát Hagstromu silné postavení na americkém trhu.

Guitar Era

Šest let po druhé světové válce Hagstrom dovážel a prodávál Gibson elektrické kytary a uvědomil si zvýšení poptávky po kytarách . V polovině 1950's rock'n' Roll přišel do Švédska a v 1958 Hagstrom vybudovali svou první kytaru. Během prvního roku výroby, vyrobil přibližně 600-700 kytar. Hagstrom okopíroval Gibson Les Paul 1957 a zkušenosti z konstrukce akordeonů zanechala své stopy na kytarách  na začátku, kde  namísto lakování  byl aplikován celuloid s ozdobnou imitací v pearloid vzoru.V amerických sběratelských kruzích byl jmenován "perlet", nebo doma se mu říkalo "třpytky kytara".

Hershman Musical Instrument Co.

Hagströms prvním výhradním zástupcem pro kytary v USA byl Hershman Musical Company, který byl zároveň dovozcem kytary Swedish Levin. Hagstrom byl prakticky neznámý produkt, Hershmans chtěl prodat Haström kytary v USA a Kanadě pod názvem Goya. Hershmans nechtěl podporovat ochrannou známku, nad niž neměli plnou kontrolu. Hagströms souhlasil, že bylo lepší prodávat kytary pod jiným názvem, než neprodávat kytary vůbec.

Většina glitter-kytary byly vyrobeny s Hagstrom vlastním logem pod názvem Hagstrom Standard and De Luxe a jsou stále používány do dnes se objevují v televizi. Americká skupina "TLC" používal Goya v jejich videu "Unpretty" v srpnu 1999; Bryan Ferry pózoval s Hagstrom s jedním z Roxy hudební skladby "krytů alba" pro vaše potěšení "; Na Martins nejnovější video

Wow Wow" 1999 (Universal Records) ukazuje třpytivé na Hagstrom; a kytary jsou stále spojeny s reklamou, jako je například katalog 1998 IKEA.

 

1963 byl rokem, ve kterém kytara boom'took off' pro Hagstrom. Předchozí rok 1962 Hagstrom vyvezeno 762 elektrické kytary a 669 elektrických bas. Během měl 1963 vývoz stoupl na 5786 elektrických kytar a 1863 elektrických bas, většina z nich bylo vyvezeno pod názvem Kent.

V roce 1965 byl na trh uveden první hollow body model Viking, následovaný basovou variantou zvanou Concord. Oba nástroje svou kvalitou převýšily veškerou dosavadní produkci a kytaru Viking si koupily hvězdy jako Frank Zappa nebo Elvis PresleyFrank Zappa dokonce s touto kytarou ochotně zapózoval na reklamním plakátu.

70. léta byla doba, kdy kvalita kytar Hagstrom dosáhla vrcholu a po řemeslné stránce mohly nástroje konkurovat věhlasným americkým značkám. Koncem  70. let se ale mračna zatahují, reprodukované disco začalo válcovat živou hudbu, následkem čehož prodej rapidně klesá. K dokončení zkázy přišli Japonci s levnou, ale kvalitní produkcí. Společnosti jako Ibanez a Aria daly Fenderu, Gibsonu, ale i Hagstromu nůž na krk. A nebyly to jen kytary, japonská produkce házela klacky pod nohy i Hagstromem distribuovaným značkám. Výroba byla postupně snižována, do roku 1980 zůstalo v továrně v Älvdalenu jen pár desítek zaměstnanců a bylo naplánováno postupné zastavení výroby. Síť obchodů byla likvidována novou konkurencí a distribuce značek (včetně Fendera a Gibsona) byla přenechána jiným firmám. O moc lépe nedopadla ani maloobchodní síť, která byla kompletně zrušena. Poslední kytara Hagstriom sjela z výrobního pásu začátkem roku 1983.

Láska a úcta hudebníků po celém světě k těmto nástrojům nikdy nepřestala.

Když v 90. letech přišla retro vlna tak staré Fendery nebo Gibsony již ale byly cenově nedostupné, a tak se zájem otočil ke značce Hagstrom. Modely jako Viking nebo Swede získávají rychle na ceně a jsou spojovány se jmény jako Elvis, Zappa, Hendrix nebo ABBA. Muzeum v Älvdalenu dokonce zařídilo stálou expozici těchto kytar a zakladateli Albinu Hagströmovi byla v rodném městě odhalena socha uprostřed náměstí. Nová generace rockerů byla okouzlena retro vzhledem starých kytar Hagstrom. Na pódiu se začali s kytarami Hagstrom objevovat muzikanti z kapel jako Mudhoney, The Secret Machines, Rancid, The Kills, Razorlight, Franz Ferdinand, The Cardigans nebo Mando Diao. Pat Smear, druhý kytarista Nirvany, byl Hagströmem tak okouzlen, že dokonce uvažoval o odkoupení značky. 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

                                                                       ® tamusica.cz 2014-2022, všechna práva vyhrazena, info@tamusica.cz artikul.cz, vyhledávač zboží a služeb zdarma

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz